תל אביב - גן יעקב

גן יעקב הוקם על גבעה, שנמצאת בין בית הבימה והיכל התרבות. במקור תוכנן להקים על גבעה זאת את מוזיאון תל אביב ועל כן נבנה בית הלנה רובינשטיין בסמוך לה. אולם, על מנת לשמר את עצי השקמה העתיקים והעבותים שצמחו על הגבעה, הוחלט לבנות את מוזיאון תל אביב במיקומו הנוכחי ולהקים במקום גן שישתלב עם השקמים‏. קראו עוד
את הגן תכנן האדריכל יעקב רכטר עם אדריכל הנוף אברהם קרוון, והוא נחנך בשנת 1964.‏ על תכנון הגן קיבל רכטר את פרס רוקח בשנת 1965‏. יעקב רכטר תכנן גם את היכל התרבות, שנחנך בשנת 1957 ואת ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות, משנת 1960.
הגן בנוי בשני מפלסים. הכניסה אל המפלס התחתון היא מצד בית הבימה ושדרות תרס"ט ובה מוצבים ספסלים בפינות צל מוריקות. משם עולות מדרגות אל מפלס הביניים, היוצא אל רחוב דיזנגוף מול שדרות ח"ן, והלאה, משני העברים, אל הגבעות שהשתמרו מן הגבעה המקורית, ועליהן עצי השקמה עבי הגזע. במקור, למעט עצי השקמה, לא היו בגן עצים נוספים ועל כן הוא היה שטוף שמש במהלך היום‏.
בין גן יעקב להיכל התרבות מפרידה בריכת מים צרה וארוכה. המפלס העליון של הגן מוקף מעקה בטון, שמטפסים עולים בעמודיו ומשתלשלים מעליו כלפי מטה.
מה עשינו בפרוייקט: ארכו ביצעה שיקום של אלמנטי הגן המקוריים, העבודה כללה שיחזור עמודים, משטחים וקורות בטיח שטיינפוץ - הכוונה לטיח בגמר אבן מסותתת כפי שמופיע בתמונות. טכנולוגיית העבודה היא שלאחר יישום הטיח על הקיר ועיבוד הפינות ממתינים כשלושה ימים על להתייצבות הטיח ואז מסתתים.
אדריכל : ליטל סמוק
קבלן : דרך אפר

פרוייקטים - שימור ושיחזור היסטורי